A SIMPLE KEY FOR BADANIE OCT OKA UNVEILED

A Simple Key For badanie oct oka Unveiled

A Simple Key For badanie oct oka Unveiled

Blog Article

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Wypełnij formularz, a my zadzwonimy do Ciebie w celu umówienia darmowej wizyty u specjalisty. Wyniki omówimy na tej samej wizycie!

Odczyt wyników OCT jest zadaniem trudnym, ponieważ ma on postać barwnych wydruków, które lekarz porównuje z wynikami wzorcowymi. Aby dokonać porównania we właściwy sposób, potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

OCT bada i ocenia przede wszystkim morfologię oka, wykrywa zmiany w jego strukturze, przekroju itd. Wynik tomografii opisuje wszelkie odchylenia od normy.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Mimo to, jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, które przeprowadza się w celu wczesnego wykrywania wielu różnych stanów chorobowych.

Ta zaawansowana technika skanuje określone obszary oka, przy użyciu wysokoenergetycznej wiązki światła, a następnie analizuje odbicia światła z różnych warstw siatkówki.

Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.

Badanie OCT jest kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu wielu stanów patologicznych oka. Wykorzystuje się w stanach takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, obrzęk plamki, otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe, makulopatia cukrzycowa i zmiany związane z jaskrą. Jest także niezbędne dla osób przygotowujących się do laserowej korekcji wzroku.

Badanie OCT jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu kropli rozszerzających źrenice (tak jak w przypadku badania dna oka) w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu.

Jeżeli takie krople zostaną podane, skanowanie jest przeprowadzane około 20 minut po podaniu leku.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych factorów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest website pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Report this page