DETAILED NOTES ON ODKLEJENIE SIATKóWKI

Detailed Notes on odklejenie siatkówki

Detailed Notes on odklejenie siatkówki

Blog Article

Powoduje to zmniejszenie trakcji szklisto-siatkówkowej i more info zasklepienie pęknięć. Siatkówka odzyskuje dzięki temu spójność z podłożem. Ta metoda leczenia odwarstwienia siatkówki pozwala to z powrotem przytwierdzić siatkówkę na właściwe miejsce i utrzymać ją w tym stanie.

Odklejanie się siatkówki początkowo może objawiać się pojawieniem się subtelnych mętów, błysków czy ciemnych muszek w polu widzenia.

Ma negatywny wpływ na działanie nerwu wzrokowego oraz zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może pogłębiać chorobę.

Jednocześnie wokół przedarć i otworów wykonywana jest tzw. krioterapia lub laseroterapia, której następstwem jest powstanie blizny „przylepiającej” siatkówkę. Zabieg może być połączony z podaniem do wnętrza gałki ocznej specjalnego gazu (powietrze, SF6, C3F8), który po pewnym czasie ulega samoistnemu wchłonięciu. Gaz ma wypełniać gałkę oczną i dodatkowo „przytwierdzać” siatkówkę w okresie bezpośrednio po operacji.

O tym, która metoda jest najlepsza w danym przypadku, decyduje lekarz okulista specjalizujący się w operacjach siatkówki, czyli chirurg witreoretinalny.

Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Męty te nie zanikają, pozostają na „zawsze”, choć większość pacjentów nie zwraca na nie uwagi. Jeżeli kurczeniu się ciała szklistego będzie towarzyszyło pociąganie siatkówki, pacjent może obserwować krótkie, silne wrażenia świetlne określane jako błyski (inaczej fotopsje), które zazwyczaj szybko ustępują. Ten fizjologiczny proces odłączania się ciała szklistego może u niektórych osób prowadzić do powikłań. W miejscach, w których kurczące się i odłączające od siatkówki ciało szkliste silniej przylega do niej, mogą powstać przedarcia i otwory. Płyn z wnętrza gałki ocznej może przez nie dostawać się pod siatkówkę, powodując przedarciowe (otworopochodne) odwarstwienie siatkówki. Odwarstwienie pojawia się zazwyczaj w części obwodowej siatkówki, jednak szybko publishępuje, obejmując całą jej powierzchnię.

Opisaliśmy objawy tej choroby, sposoby jej diagnozowania oraz dostępne metody leczenia. Ponadto, przedstawiliśmy również kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.

Jeśli widzisz męty w oku, to prawdopodobnie doszło do odklejenia się warstwy siatkówki. W takim przypadku ważna jest przede wszystkim konsultacja lekarska, ponieważ to ona wykluczy lub potwierdzi tę diagnozę. Jeśli jednak musisz poczekać kilka dni na wizytę u specjalisty, to warto skorzystać z domowych sposobów.

Twój koszyk 0,00 zł do kasy Strona główna Poradnik Choroby i schorzenia oczu Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie Odklejenie siatkówki – objawy, przyczyny i leczenie

Jak widzi osoba z odwarstwienie siatkówki? Jak pokazuje praktyka lekarska, większość Pacjentów z odklejoną siatkówką skarży się na flesze, błyski w polu widzenia, niektóre osoby widzą pływający czarny pierścień.

)? Choroba może mieć wieloczynnikowe podłoże. Jej rozwojowi sprzyjają zmiany degeneracyjne na obwodzie siatkówki i kurczenie się ciała szklistego. Do czynników ryzyka odwarstwienia się błony naczyniowej oka zaliczamy:

Możesz również dokonać wyboru poszczególnych kategorii plików cookie wchodząc w “Ustawienia”. 

W niektórych przypadkach możesz też postarać się o hireę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to sytuacji, gdy doszło do utraty wzroku bądź pogorszenia jakości widzenia, co znowu uniemożliwia Ci wykonywanie nie tylko pracy, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Report this page